Jdi na obsah Jdi na menu
 


Touha podniknout cestu kolem světa je stará několik století. Minimálně tak dlouho, kdy lidé zjistili, že Země není placka ani podobný tvar na zádech slonů či jiných potvor. Vždy se jednalo o cesty do neznáma – od prvních plaveb v předkřesťanské době, vikinských cest, objevení Nového světa, až po náročná putování vnitrozemím jednotlivých kontinentů v novověku. Mnozí průkopníci byli považováni za snílky a fantasty, avšak pouze do doby, kdy jejich objevy přispěly k poodhalení tváře planety Země. Spousta z nich se stala slavnými, mnozí upadli do zapomnění. Ale všichni zaslouží obdiv.
 
Dnes je podniknutí takové cesty mnohem snazší – za posledních pár let se následníků portugalského mořeplavce Fernanda Magalhãese vyrojilo hned několik desítek a i cestovní kanceláře v naší zemi nabízejí podobný zážitek za 150 - 200 tisíc Kč za třítýdenní výlet.
 
Předpokládám, že vy podobný obnos nevlastníte, a tak vám nabízím jinou možnost – cesta kolem světa nám nebude trvat ani 80 dní jako Willy Foggovi, ani 80 hodin jako zřejmě již nežijícímu americkému miliardáři Stevu Fossetovi, ale deset měsíců školního roku 2008/2009. Nebude vás stát ani korunu, jen čas strávený nad encyklopediemi, časopisy, průvodci a při brouzdání po internetu. Při našem putování postupně navštívíme 30 zajímavých lokalit naší planety. S poznáním tohoto místa budou spojené i další zvídavé otázky z geografie, historie, ale i hudby nebo sportu. Na nejlepší mořeplavce čeká v cíli cesty odměna.
 

Dobrý vítr do plachet a šťastnou ruku při objevování nových obzorů přeje

Mgr. Petr Stehno, touroperátor Cesty kolem světa